Baader – Meinhof

baader2

Film na podstawie książki Stefa Austa (Der Baader-Meinhof Komplex, wyd. 1985), dziennikarza i byłego redaktora naczelnego Spiegel. Skrótowo przedstawia wydarzenia z lat 1967 do 1977, związane z powstaniem i działaniem terrorystycznego ugrupowania młodych osób o poglądach lewicowych: Rote Armee Fraktion – Frakcja Czerwonej Armii, działającego w Niemczech.

Akcja filmu obejmuje okres od przypadkowego zastrzelenia przez policję studenta w trakcie pacyfistycznej manifestacji aż po samobójstwo trzech przywódców RAFu w więzieniu w Stammheim oraz zamordowania uprowadzonego przez RAF przemysłowca Hansa-Martina Schleyera.

Film ukazuje narastające w Niemczech lat 70. protesty młodego pokolenia przeciwko wojnom, wyzyskowi, hegemonii USA. Młodzi ludzie o początkowo pacyfistycznym nastawieniu powoli znajdują usprawiedliwienie dla zastosowania przemocy, by zwrócić na siebie uwagę świata i dać tym samym świadectwo sprzeciwu. Nieformalnymi przywódcami stają się Andreas Baader oraz dziennikarka, matka dwójki dzieci, Ulrike Meinhof (stąd inne określenie pierwszego pokolenia RAFu – Grupa Baader-Meinhof).

Produkcja: Czechy, Francja, Niemcy
Reżyseria: Uli Edel
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 150 minut
Język: Polski lektor

1+

komentarzy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!